Press Room

Academic Awards at SCC

04-13-2017

Each year Sandhills Community College recognizes students who have distinguished themselves in their area of studies. The Awards Ceremony was held in Owens Auditorium on Wednesday, April 12.

Department Chairs and Coordinators presented the awards and paid tribute to the recipients. Many of those receiving awards are veterans of the US Armed Forces.

The award and recipients were: John and Grace Hoad Awards: Emma Getz & Richard Fritz; C.A.L.M.S. Humanities Award: Lauren Norman; Lydia Spitler English 111 Award: Charles Johnson; Thomas Andrew Coffey Spanish 112 Award: Ariel Wilson; John R. Hatcher Foreign Language Award: Casey E. Rabstejnek; Rose K. Anderson Library Award: Tanayah Cherry; Anatomy & Physiology Awards: Taylor Honeycutt & Catherine Degraeve; General Biology Award: Zachary Rhyner; and Avery Dennis General Chemistry: Jorge Martin Fernandez.

Jonathan Willis Malcolm Organic Chemistry Award; Barry Wallace; College Physics Award: Barry Wallace; General Physics Award: Joshua Logan Davis; Mathematics Award: Barry Wallace; Mathematics Improvement Award: Symone Smith; Gordon and Dorothy Hill Memorial Award: Julia M. Harper; Nola Arden Manning Memorial Early Childhood Education Award: Laura Snyder; Casilear Middleton Award: Lisa Peavy; Tom Williams Award: Andrea Keen.

Social & Behavioral Science B-Squared Award: Robert V. Brady; Patricia Robinson Memorial Art Award: Danielle D. Hardy; Sandhills Photography Club Award: Hannah Durrell; Music Faculty Award: Cayleigh McLendon; Friends of Music Award: Kellan Adams; Frances Price Wilson Excellence in Music Award: Nicholas Perakis; Medical Lab Technology Award First Year: Stacey M. Harvey; Medical Lab Technology Award Graduating Student: Shannon D. Noce; Wall & Brown Respiratory Therapy Award: Jada Privitt.

Michael D. Emery Student Excellence in Radiography Awards: Kathryn Rachel Allen & Robert Newton Page; Department of Radiography Clinical Awards: Holly Green & Trad Lamonds; Health & Fitness Science Faculty Award: Ashley Nisbet; Floyd McDonald MSACE Award: Dyamond Samone Jones; John C. and Hanni Schulz – Automotive Mechanics Award: Justin D. Whitesell; John C. and Hanni Schulz – Automotive Body Repair: Kenneth Wortham; Darwin Maness Memorial Auto Body Award: Donovan Hines.

Julie Wilkins Batchelor Award for Civil Engineering: Taylor Lester; John G. O’Brien Engineering Technology Award: Trent Black; Reynold S. Davenport Civil Engineering Technology Award: Nathan D. Spencer; Sustainable Research & Design Project Award: Melissa Rocio Alvarado; James M. and Helen C. Smith Memorial Awards: James Ethan Horne & Christopher Robinson; Gary Thompson Surveying Technology Award: Bryan Christopher Stone; Network Technologies Award: William T. Ryder; Computer Programming Award: Tyler Joseph Meneghini.

Carl and Nora Sutton Memorial Award: Diontay D. Isacc; Southern Software Computer Programming Award: Jarred Lee Parsons; Computer Engineering Award: Andrew Thompson; Caddell Family Computer Engineering Tech Award: John Gomiller; Digital Media Technology Award (2nd Year): Debra McCormick Smith; Melissa Wilkins Richardson Pastry & Baking Arts Award: Misty Henning; The Culinary Faculty Award: Shannon Russell; The Charles “Chuck” Gilmer Priest, Jr. Memorial Culinary Award: Jason Matthews; Frank E. Spitler, Sr. Accounting Award: Allison Elliott; Business Faculty Award: Prisca Bello Subdiaz.

SCC Work Study Student of the Year Award: Jacob Marley; Armed Services Academic Excellence Award: Monica Midgette; Professional Women’s Network Award: Angela Sadler.

The H. Clifton Blue Award was presented to the 2017 NCCC Academic Excellence Award winner Zachary Rhyner.

 
 
 
Locations         Employment         Security         For Faculty & Staff         Accessibility
youTube  facebook  Twitter  Shutterfly